Amata, Pavasaris 2005

3. aprīļa saulainajā pēcpusdienā Viveres un dažu Adventūristu izpētes ekspedīcija klimst pa Amatas leju. Starp ledus gabaliem vijās maza tērcīte un pilnīgi nekas neliecina, ka būtu jāsāk gatavoties pavasara nobraucienam. Drošības dēļ tiek izmērīti un kartē iezīmēti pāri upei no jauna pārkritušie koki.

Tikai 6 dienas vēlāk, 9. aprīlī  plkst. 23:05 www.laivas.lv čatā parādās pirmā trauksmainā ziņa no Amatas:

Līmenis Amatā ~170cm un tie vairs nav joki!!! Šodien visu dienu lija, tā kā tas īpaši nekritīs!!! pie Valmieras dzelz. tilta ir ko redzēt un braukt! Stāviļņi 1m, turoša muca pie rumbiņas, Billes hesa pārgāze, braukt pa kreiso malu! Billes hesa aizprostam pārrauta mala un ir izveidojusies pussala! Posmā Pleskavas tilts Kārļi vairākas egles, kur šodien tika plēstas laivas! Zvārtes iezis - Līgatnes tilts straume ir nenormāla, piespiedes, piestāšana problemātiska, un vispār labi padomājiet vai gribat braukt uz upi! Bez hidras, glāb. vestes un ķiveres labāk nerādīties, nekādā gadījumā alkoholu uz upes, tas ir tāpat kā ar mašīnu braukt pālī, tikai vēl bīstāmāk! Nav reakcijas lai noreagētu un tad ir letāls iznākums!!! Pēcpusdienā glābēji posmā Z-iezis Līgatnes tilts meklēja divus laivotājus!!! Vai ir kādas ziņas par viņu likteni???

Tātad LAIKS!

Pirmā ķibele gadās jau piebrauciena laikā - ceļš izrādās krietni uzrūdzis un pēc kārtējā mālainā posma kaut kas karājas no mašīnas apakšas.

No lejas atskan patīkama šalkoņa. Starp dzelzceļa un šosejas tiltiem var izbaudīt īstu kalnu upi ar sliekšņiem un mucām kā pieklājas.

Aiz Kārļiem nonākam citā pasaulē. Dziļā upes grava un pārkritušie koki (īpaši labs ir viens bērzs, kam var izšauties pa apakšu, ja noslēpjas laivā, un tad viena egle) rada savu burvību.

Un nu unikāla reportāža, ko tvēra Jānis no Viveres. Upes līkumā parādās smailīte ar trīs braucējiem... Klikšķiniet zemāk uz video:

Pamatīgā šūpošanās liecina, ka tuvojamies Zvārtas iezim un nostāstiem apvītajam Lustūzim - Latvijas mežonīgākajam upju kanjonam.

Nu laiks atkal paskatīties pāris video:

      

Augšā: Pēdējais posms pirms Gaujas tilta - upe atgādina ziemeļu plašās un krāčainās upes. Un tad jau sauszeme.

Adventūristi un Viveristi no Amatas lejas 2005. gada 10. aprīlī
uz adventures.lv