Kipras visu laiku klusākā vasara

Tas sanāca pavisam nejauši – kā jau daudzas lietas, kas atgadījās pagājušajā gadā. Mums bija AirBaltic biļetes uz Horvātiju. Dienu pirms izlidošanas reisu anulēja, jo Horvātija tieši tajā piektdienā pamanījās nokļūt dzeltenajā sarakstā. Un tad nejauši uzpeldēja informācija, ka biļetes var bez maksas samainīt uz citu, šobrīd vēl notiekošu lidojumu. Lēmums tika pieņemts nekavējoši un nākamajā dienā bijām lidostā, lai lidotu uz Kipru.

Tiesa, mūsdienās būt lidostā un lidot ir 2 atšķirīgas lietas… Stāvot rindā uz iekāpšanu novērojām, ka pārējiem pasažieriem rokās ir A4 izdrukātas lapiņas. Painteresējāmies pie blakusstāvētājiem, kas tas tāds. Izrādās 24 stundas iepriekš vajadzēja noformēt Kipras valdības kovida atļauju. Ineteresanti, ka AirBaltic pārstāvis vakar, samainot biļeti, mūs par tādu lietu neiedomājās pabrīdināt. Mobīlais, internets, meklēšana, padomi no rindā stāvošajiem, sava Kipras konta izveide, apstiprinājums, pieteikuma aizpildīšana – kad brauksiet, ar ko lidosiet, kur dzīvosiet, adreses, pasta indeksi… kur lai tādus izrauj, nepareizs formāts.. pirmais neveiksmīgais mēģinājums… atkārtots uzaicinājums uz iekāpšanu, otrais mēģinājums, apstiprinājums.. , bet kur tad pats fails? pēdējais uzaicinājums uz iekāpšanu, atkārtots logins, faila lejuplāde.. gate closed, nē, ielaidiet vēl mūs!

Saule cepina. Bula laiks. Cikādes čīgā tā, ka nevar sarunāties. Laikam nebija pareizā doma apskatīt Larnakas sālsezeru tieši šajā dienas laikā. Bet ir arī savi labumi – nekādu kontaktu ar vietējiem.

Ja runā par kontaktēšanos ar cilvēkiem, tad šogad Kiprā tā pat ļoti gribot nav iespējama;) Tūristu skaits šosezon esot vien 14% no iepriekšējiem gadiem. Aktīvākajiem ceļotājiem – britiem, vispār nav atļauts iebraukt. Krievi arī te ir tikai tie, kas dzīvo pastāvīgi.

Laikrakstā minētais fakts apstiprinājās arī vizuāli. Viss bija tukšs.

Paņēmām riteņus lai aizšautu uz netālo Limassol. Varbūt vismaz tur kādu satiksim?

Hmm.. garlaicīgi…

Pat šis pludmales bārs ar fantastisku chill muziku kļuva par mūsu privāto pasākumu

Turpinot piekrastes izpēti, uzdūrāmies Mr Octopus. Oktopusa kungs, piekrastes labākais oktopusu gatavotājs, pats vienpersoniski mums māja no sava iestādījuma terases.

Vēl pērn te esot strādājuši 12 oficianti, bet viņš tik spējis, kā gatavot savus oktopusus. Galdiņš esot bijis jārezervē vairākas dienas iepriekš.

Turpretīm šosezon mēs, iespējams, būšot viņa vienīgais dienas loms. Visi oficianti ir atlaisti un pats Mr Oktopuss esot gan sagādnieks, gan oficiants, gan pavārs.

Tieši sagāde – zivju tirgus apmeklējums katru rītu un vislabāko oktopusu izvēle, esot viņa panākumu atslēga. Bagātie krievi pasūtot dučiem porciju mājas ballītēm, kas ļaujot izvilkt biznesu šajos mēra laikos.

Interesanti, kā šīs vietas izskatījās 70tajos gados, kad High Chaparral tika izveidots kā lielceļa malas krogs uz nevienam nevajadzīgas zemes braucienā uz Limassolu. Tagad visi apkārtējie lauki aizauguši ar viesnīcām.

Dodamies meklēt cilvēkus tālāk uz rietumiem – uz Pissouri. Bet diemžēl arī te nekā.

Slavenākā (vismaz pēc Tripadvisor) taverna izskatās ne tā kā uz laiku slēgta, bet gan izbeigusies uz visiem laikiem.

Pissouri vecpilsētā, kas dīvainā kārta atrodas kalna galā, nevis lejā pie jūras, atrodam vienu citu tavernu, kas patīkami iepriecina gan ar skatu, gan ēdienu.

Šoreiz nolemjam pamieloties ar tradicionālajiem ēdieniem – mazajiem visādu uzkodu trauciņiem meze un gaļas sautējumu stifado. Garšīgi.

Tālāk uz rietumiem, pašā salas galā, ir vēl viena ļoti klusa pludmale – Latsi. Patiesībā slavenākais objekts te ir Afrodītes vannas, bet to paskats bija tik žēlīgs, ka nolēmu bildi te nemaz nelikt.

Jā, un šī pilnīgi tukšā vieta ir Paphos – viena no tūristu iecienītākajām Kipras vecpilsētām

Ja jūras piekrastē neviena nav, varbūt visi šogad kāpj kalnos? Jādodas iekšzemē meklēt Kipras augstāko virsotni – Olimpa kalnu (1952 m). Jāsaka, kalns tiešām ir jāmeklē. Visos pieejamajos ceļvežos figurē maršruti riņķī apkārt kalnam, bet neviens neved uz virsotni. Dīvaini… Stāvvietā Troodos nacionālajā parkā ir dažas mašīnas.

Parka mītne iekārtota zemāk ielejā nost no visu taku sākuma punktiem. Tūristiem vispirms jānokāpj pa taku līdz parka mītnei un tad tie var kāpt atpakaļ uz takas sākumu. Man izdodas iegūt 5 bukletus ar maršrutiem, no kuriem neviens neved uz Olimpu un, kas ir vēl dīvaināk, tie savstarpēji krustojās, taču katrā bukletā ir atainots tikai viens maršruts. Kopējās visu taku kartes nav. To varētu iegūt, ja visus 5 bukletus saliktu kopā un spīdinātu cauri gaismu. Bet arī tas nebija iespējams, jo katrai shēmai bija cits mērogs.

Nolemju sākotnēji iet pa Atlantu taku, kas ved kalnam apkārt, un tad meklēt uzeju virsotnē. Atlantu taka sākās ar milzīgu uzrakstu un tieši tikpat āti arī beidzās:) Laipas galā ir asfaltēts laukums, vairāku ceļu krustojums un nav ne mazākās norādes, kurā vietā mežā aiziet kāda taka. Parakņājos pa ceļotāju forumiem un atrodu pāris GPS maršrutus. Tā man izdodās vismaz nokļūt uz takas sākumu. Mežs ir super sauss un spēcīgi smaržo pēc sveķiem. Paverās daži tāli un skaisti skati.

Tā kā marķēta taka virsotnē neved, kādā vietā mans priekšgājējs ir kāpis vienkārši pa slaloma trasi. Lai nu kā – pretgaisa aizsardzības radara kupols iezīmē Kipras augstāko virsotni. Tas laikam arī atbild uz jautājumu, kāpēc te nav oficiālā tūristu maršruta.

Izmeklējos pēc kādas norādes, krusta vai obeliska, kur nofočēties. Nav ne mazākās informācijas. Vēlreiz pārbaudu Google kartē – šī tiešām ir īstā virsotne.

Nekas cits neatliek, kā virsotnes atzīmēšanu pārcelt stāvu zemāk, kur mežā ierīkota cafē.

Nu labi, pēdējā cerība noķert pūļus ir Ayia Napā – pilsētā, kas nekad neguļ, pilsētā, kas slavena ar savām nakts izklaides vietām un jauniešu ballītēm. Tiesa, pirms ienirt ielu jautrībā, jāizbauda arī kaut kas no dabas – un tā ir Cape Greco pussala ar skaistākajām pludmalēm visā Kiprā, kur iespējams arī nirt vai snorkelēt starp koraļļiem.




Jā, jāsaka ka Ayia Napas tusiņu rajonā beidzot ir sajūta kā vecajos labajos pirmspandēmijas laikos. Dažai labai vietai nākas iet riņķī ar lielu līkumu, lai nenoķertu gaisā kādu nejaušu bacili.

Toties ja nu ir vieta uz pasaules, kur var pavadīt pilnīgā pašizolācijā, tad tā ir Larnakas lidosta:)

Varbūt neviena nav tādēļ, ka arī uz Kipru atcelti visi reisi? Vakar nopublicētajā sarakstā arī Kipra pirmo reizi nonākusi dzelteno valstu vidū un tagad tā ir kopā ar Horvātiju, uz kuru atcēla visus lidojumus… Rēķinam, ka vainīga ir viena sieviete, kura aplaida savus 30 kolēģus. Par to te bija visās ziņās. Tā kā Kiprā dzīvo vien miljons cilvēku, tad šis viens gadījums pacēla visas valsts saslimstības rādītājus par veselām 3 ballēm!

Mūsu nacionālā aviokompānija tomēr atlido mums pakaļ. Īsti gan nezinām, vai atveda kādu arī uz šo pusi.

Tas īsumā viss. Ja plānojiet savu vasaras ceļojumu, silti iesakām Kipru. Kamēr tur vēl tukšs:)

 

Jūsu Kasparis