uz Pu’u ‘Ō’ō vulkāna lavas straumēm Havaju salās

Esam atgriezušies no fantastiska piedzīvojuma – ekspedīcijas uz Havaju salu vulkāniem. Ekspedīcijas laikā veicām nakts pārgājienu uz 1000 grādīgas lavas upēm, kas šobrīd plūst no Pu’u ‘Ō’ō krātera.
Sākotnējo informāciju smēlāmies no vulkāniskās aktivitātes pārskatiem dažādās mājas lapās. Termouzņēmumos labi redzami aktīvās lavas lauki ap krāteri. Lavas upe pa pazemes kanālu ietek piejūras līdzenumos, appludinot milzīgas teritorijas un veidojot arvien jaunus atzarus.

Internetā atrodam arī paša krātera pēdējās nedēļas uzņēmumus no gaisa. Viss notiek!

Tā kā ieeja aktīvās vulkāniskās darbības zonā ir aizliegta, atrodam kādu vietējo pavadoni, kurš pa sev zināmām takām ir gatavs mūs aizvest līdz pat lavai. Kādreizējo piekrastes autoceļu lavas straume pārrāva jau tālajos 70-tajos. Kopš tā laika šī ir slēgtā teritorija. Pu’u ‘Ō’ō pēdējās desmitgadēs ir aktīvs un ceļa vietu regulāri appludina jauna lava.

Pirmās 2 jūdzes lavierējam pa iepriekšējo izvirdumu atstātajām pēdām. Skaistas bizes:)

Tad sasniedzam aktīvo zonu. Sejā iepūš svelmains fēns. Zem trauslās porainā oglekļa virskārtas plūst 1000 grādu karsta akmens masa.

Gaišā laikā ir diezgan grūti pateikt, vai lava jau ir sakaltusi, vai nē. Virskārta ir spīdīgi melna gan vecajai lavai, gan nule kā ar plānu garoziņu apvilktajai kvēlojošajai masai. Jāsaka – tā ir arī ļoti trausla. Kā olas čaumala.

Ja garozu iebaksta ar nūju jeb, pasarg Dievs, uz tās uzkāpj (!), tad garoza ieplaisā un lavas upe tek atkal tālāk. Savukārt koka nūja nekavējoši pārogļojas ar reaktīvam dzinējam līdzīgu skaņu.

Tumsā vieglāk saprast, vai tu stāvi uz atdzisušas jeb plūstošas lavas. Svaigo lavas noplūdumu maliņas sarkani kvēlo. Katrs nepareizs solis var maksāt ar atvadīšanos no pēdas (labākajā gadījumā). Lavas temperatūra ir 1000 – 1400 grādi.

Te mūsu ekspedīcijas dalībnieki meklē izeju no svelmainā labirinta, kurš ik pa mirklim maina savu konfigurāciju.

Šāda pozēšana pie lavas straumes iespējama tikai uz pāris sekundēm. Tad jāskrien vējiņā padzesēties, vienlaikus skatoties, lai neiekāptu kur nevajag…

Laiku pa laikam atveras jauna plaisa un šķidrā akmens upe maina savu virzienu. Tādos gadījumos jāraugās, lai nepaliekam vidū starp straumēm. Šāda situācija būtu visai nepatīkama, jo pārlēkt straumi ir pagrūti, bet nelekt nevar, jo apkārtējais gaiss uzkarst līdz vairākiem simtiem grādu.

Lavas tuvumā gaiss ir neciešami karsts. Var pat aizdegties mati.

Fantastiska aina. Stāvam starp sarkanajām upēm, debesis pilnas zvaigžņu, bet pāri laukam savu putras katliņu vāra Halemaʻumaʻu vulkāns. Dienā no tā nāk balti tvaiki, bet naktī skats ir iespaidīgs, jo vārošā lava atspīd tvaikos, iekrāsojot tos asins sarkanus.

Turpmāk vēl – par fantastiskiem okeāna stāvkrastiem, par augstkalnu purviem, par vulkāna krāteri, kas paceļas augstu virs mākoņiem, par peldēm okeānā ar rajām un jūras bruņurupučiem… Sekojiet Adventures.lv Facebook!
Un te mazs reklāmas rullītis topošajai filmai: