Pirmie iespaidi, ierodoties noslēpumainajā Mjanmā

Mjanmas galvaspilsētā ielidojām no Bangkokas. Jau nolaižoties mūs pārsteidza zelta tempļu smailes, kas šķita izkaisītas pa visu apkārtni.

Uzreiz arī pirmais kultūršoks – uz ceļiem bija labās puses satiksme (kā pie mums), tomēr šoferi pārsvarā sēdēja auto labajā pusē (kā pie Britiem). Tas, manuprāt, radīja nevajadzīgu spriedzi, jo apdzīšanas laikā pasažieri jau sen bija pretējā joslā, kamēr šoferis tikai ieraudzīja, kāda kravas mašīna traucas pretī.

Otra lieta – savus mobilos nu varējām droši iepakot mugursomas dziļākajā kabatā. Šajā valstī ar tām klausulēm neko nevar iesākt, ja nu vienīgi kāds ar tiem fotografē.

Salasījām pa kabatām līdzpaņemtos dolārus. Tad mūsu draugs un pavadonis Kins parakņājās pa savu somu un mēs īsā mirklī kļuvām par vietējiem miljonāriem. Forša sajūta, īpaši ja tas notiek viesnīcas vestibila centrā daudzu acu pāru pavadībā. Te jāpiemetina, ka naudu, ja vien iespējams, mainīt melnajā tirgū iesaka pat tādi prestiži mugursomnieku avoti, kā Vientuļā Planēta.

Kolīdz tikām pie iztikas līdzekļiem, devāmies ielās iepazīt vietējo pārtiku. Nonākot jaunā valstī tas vienmēr ir lielākais izaicinājums – kā pareizi paprasīt to, ko ēd citi, kā būs ar alkoholu un tamlīdzīgi. Lai sajūta būtu autentiska, lūdzām mūs izmest kādā ielu tirgū. Tas izrādījās pašā centrā, netālu no kārtējās apzeltītās pagodas.  Uzkodām nopirkām sauju grauzdētu sienāžu, tad meklējām, kur piesēst.

Meklējām, kur piesēst… Tas izrādījās sarežģītāk, nekā varētu likties. Proti – viņi te visi, tādi smalki un mazi augumā, ir iecienījuši leļļu mēbeles. Šī kafejnīca, piemēram, dekorēta kā Bārbijas istaba. Nāksies meklēt ko piemērotāku vidējā baltieša augumam.

Tā jau labāk. Pasūtījām dažādus satē iesmus un lielisko Myanmar alu. Kamēr gaidījām satē, nograuzām visus sienāžus.

Beigu beigās vērojām, kā vietējā jaunatne totāli piepļaujas no Mjanmas ruma. Tas sagrāva mūsu priekšstatu par stingrajām budisma vērtībām, kas valda šajā valstī. Runā, ka arī laukos tagad ir aizvien vairāk piedzērušu vīriešu. Pie visa vainīga alus nozares legalizācija astoņdesmitajos. Pirms tam alus bija pieejams tikai dārgos restorānos vai melnajā tirgū. No 1988. gada sākās masveida alus ražošana (Mandalay Beer, Myanmar Beer) un it visur valstī tika atvērti alus bāri, pieejami vienkāršiem cilvēkiem.

Kad atgriezāmies viesnīcā, varējām beidzot izbaudīt Shwedagon Pagoda View numuriņa priekšrocības – elpu aizraujošu skatu uz vienu no lielākajiem (ja ne pašu lielāko) zelta veidojumu pasaulē.

Šī 2500 gadus vecā pagoda kaut kad no 6. līdz 10. gadsimtam tika pārklāta ar zelta plāksnēm. Taču vēl daudz vairāk zelta, plāksnīti pa plāksnītei, katru dienu lipina klāt svētceļnieki. Šobrīd tiek lēsts, ka pagodu klāj 60 tonnas zelta, kas pēc biržas kursa būtu līdzvērtīgi 3 miljardiem USD. Un vēl.. Neesmu nekāds akmentiņu speciālists, taču 1100 briljanti 278 karātu svarā ap pagodu, plus vēl 4351 briljants 1800 karātu svarā pagodas spicē, plus vēl atsevišķais 76 karātu milzu briljants pašā tās galā… tas viss izklausās ļoti ļoti dārgi. Bet ko nu par šiem laicīgajiem dārgumiem. Tie visi ir štrunts, salīdzinot ar patieso bagātību, ko glabā šis milzu zvans. Un tie ir veseli astoņi (!!!) Budas mati. Mazai intrigai piebildīšu, ka mēs tuvosimies šim dārgumam ceļojuma beigās, kad laimīgas sagadīšanās pēc iegadīsimies vienā no lielākajiem budistu festivāliem, kura laikā Budam tiks austa šalle.

Tie, kas mani pazīst,  uzreiz uzminēs, ka nākamā bilde tapusi pirms saullēkta, jo es tiešām nevaru mierīgi šņākt, ja blakus tāds skaistums.

Ap sešiem biju ielās – vērot, kā mūki iet savākt nodevas pa apkārtnes ēstuvēm.

Jangonas dzīvojamās mājas dienas gaismā šķita… nu ļoti askētiskas.

Nolēmām atstāt galvaspilsētu un doties tālāk uz Zelta laukakmeni – vēl vienu budisma pasaules mēroga objektu. Ak, es kļūdījos par to galvaspilsētu. Jangona tiešām bija galvaspilsēta vairāk kā 100 gadus, taču 2005. gada 11.11 pulksten 11 dienā 1100 kara automašīnās sakāpa 11 armijas bataljoni un 11 ministrijas un aizbrauca uz citu vietu – uz  Nay Pyi Taw. Galvaspilsētas pārvietošanu militārajai valdībai ieteica kāds astrologs. Viņš arī noteica laiku un kārtību, kā ministrijas jāpārvieto. Jaunā pilsēta tika veidota pēc stingra plānojuma, ar milzu reliģiskajām celtnēm un ar stingriem ierobežojumiem tūristiem to apmeklēt.

Turpinājums sekos.

STĀSTI NO ŠĪ CEĻOJUMA DIENASGRĀMATAS

Otrpus Ayeyarwady upei vajadzēja slieties Pasaulē lielākajai Budas statujai
Kuģojam pa vareno Ayeyarwady upi uz Mingunu. Esam nolīguši kādu privātu kuteri. Jau pa lielu ...
Inles ezera peldošie dārzi un jautro stūpu mežs, Mjanma
Šis ezers pašā Mjanmas vidienē ir viena no neparastākajām vietām, kādu jebkad izdevies apceļot. Dažā...
Kyaiktiyo akmenis (Golden rock) patiesībā karājas Budas mata galā
1001 jūdzes ekspedīcija Mjanmā turpinās.. Pārlaiduši pirmo nakti Jangonā, nākamajā rītā jau agri ...
Mandalaja - Visuma centrs un Zelta pilsēta
Pamodāmies Mandalajā. Visuma centrā, Zelta pilsētā - vismaz tā to dēvēja briti (pirms kolonizēšanas)...
Dažas dienas pie Bengālijas līča zvejniekiem Ngapali, Mjanmā
Siltais un saulainais Bengālijas līcis varbūt nelutina ar pārāk dzidru ūdeni (kā nekā te ietek dažas...
Ar gaisa balonu pāri Baganas 2200 tempļiem - viens no visu laiku labākajiem piedzīvojumiem
Mjanmas ekspedīcijas sestajā dienā ieradāmies Baganā. Bagana (Pagana, Arimaddanapura) ir viena no Ma...
Mjanmas filma pilnā garumā!
 Šis būs stāsts par fantastisku ekspedīciju! Par ceļojumu uz valsti, kurā valda militārā hunta, bet ...
Mjanmas (Birmas) Ekspedīcija
Adventūristi atgriezušies no fantastiskas ekspedīcijas! No valsts, kurā valda diktators, bet reālo...
Popa kalns - Mjanmas 37 zaļo garu mājvieta
Popa kalns. Sena vulkāna krāteris un 37 lielo garu mājvieta. "Nats" jeb zaļie gari tiek pielū...
Mjanmas ekspedīcija nokļūst Baganā
Varenā Ayeyarwady upe nes mūs tālāk uz seno Mandalajas galvaspilsētu Baganu (Pagana, Arimaddanapura)...
Papīra gaisa balonu festivāls Mjanmā - JAUNS VIDEO
Šis fragments kļuvis populārs. Youtube jau gandrīz 100 000 skatījumu:) Iečeko! Ceļā uz Inle ezeru p...