Ankoras tempļi – septītais pasaules brīnums

Ankoras tempļi Pasaulē lielākā svētvieta, ko 12. gadsimtā cēlis Khmeru valdnieks Jayavarmans II. Septītais pasaules brīnums bija ieaudzis džungļos līdz pat 20. g.s., kad sākās tā attīrīšana, lai gan sarkano khmeru laikā darbi atkal tika pārtraukti.

Lai tur nokļūtu, Pnompeņā kāpjam uz ātrlaivas jumta un tad 7 stundas pavadam mežonīgā motora rēkoņā un kodīgos saules staros, traucoties pa kādu no Mekongas pietekām 210 km un izbaudot fantastiskākos peldošos ciematus, kādi jebkad redzēti.

Tonle Sap upē notiek rosīga maksķerēšana.

Pēdējās stundas braucam pāri milzīgajam Tonle Sap ezeram, kā vien mācēdami slēpjoties no saules.

Klāt Siem Reapa – Ankoras priekšpilsēta.

Rīta krēslā ieejam Angkor Wat – kilometriem plašā teritorijā, kuras centrā slejas mitoloģiskais Meru kalns – fiziskā, metafiziskā un garīgā Visuma centrs un paša Brahmas mītne.

Saullēkta skats no Meru kalnu simbolizējošā galvenā tempļa, kurā esam kaut kā pamanījušies pakāpties, kamēr tuvumā nav saradušies apmeklētāji…

Ta Prohm tempļi tika pamesti 15. g.s., kad krita Khmeru impērija, un kopš tā laika ieauga džungļos. Tieši te tika uzņemta filma par Laru Kroftu, Kapeņu izlaupītāju.

Phimeanakas apbrīnojami stāvās kāpnes. Varbūt tā siena nemaz nav domāta kāpšanai?

Bayons.

Iespaidīgs budistu templis, kas celts 13. g.s. toreizējās Khmeru impērijas galvaspilsētas Angkor Thom centrā. Templis bijis iecerēts kā valdnieka Jayavarman VII varas simbols, kuru pārstāv visur esošās un visu redzošās sejas. Cenšamies iztēloties rosīgo bambusa būdu pilsētu, ko apdzīvo 100 000 cilvēku, un kuras centrā pāri visam slejas šis gigants ar 216 valdnieka sejām, kas raugās uz visām četrām debess pusēm, lai neviens pilsētnieku grēks nepaliktu nepamanīts…

Visu beidzot saldajam ēdienam vienojamies ar motorikšu un dodamies uz Preah Khan – vēl vienu džungļos pazudušu tempļu kompleksu. Jayavarmans VII 1191. gadā to uzcēla vietā, kur uzvarēja Čamu iebrucējus. Tā bija pilsēta pilsētā ar 100 000 ierēdņiem un kalpotājiem, budistu tempļiem un skolām.

Te kādam pēc izskata grēcīgam autovadītājam mūks noskalo grēkus un pie viena arī notriektā asinis no mašīnas kapota… Tiklīdz mūks tiek galā ar šo klientu, tā viņa vietā ielīgo Leksuss.

Bet mēs beidzot saprotam, ka 7 stundas uz ātrlaivas klāja nav nekāda joka lieta. Nākamreiz būs jāpaņem līdzi aizsargkrēms.

uz ekspedīcijas shēmu